• Úvod
 • Články
 • Metodou Ludmily Mojžíšové (nejen) k vytouženému miminku
Metodou Ludmily Mojžíšové (nejen) k vytouženému miminku

Metodou Ludmily Mojžíšové (nejen) k vytouženému miminku

Nedaří se Vám otěhotnět? Trápí Vás bolestivá menstruace? Bolí Vás záda? Trpíte migrénami? Léčíte se s endometriózou? Chystáte se na umělé oplodnění? Trpíte inkontinencí?  

Ráda bych Vás hlouběji seznámila s léčebnou metodou, kterou v devadesátých letech vyvinula věhlasná fyzioterapeutka Ludmila Mojžíšová a která mi doslova učarovala.

 

Metoda Ludmily Mojžíšové

 

Metoda Ludmily Mojžíšové je primárně určena ženám, které mají potíže s otěhotněním. Zároveň by však byla velká škoda nevyužít její další léčebné účinky. 

Zjednodušeně můžeme říci, že se metoda Ludmily Mojžíšové zabývá především svalovinou pánevního dna. Na těchto svalech "leží" ženské pohlavní orgány. Zvýšené napětí svalů pánevního dna se tak může přenášet i na vejcovody, dělohu a pochvu, které v důsledku toho nefungují normálně. Na vině jsou zde i poruchy funkce páteře, protože odtud vycházejí nervy mířící k pohlavním orgánům. Dojde-li tedy k poruše v oblasti páteře, porucha se projeví také v odpovídajícím vnitřním orgánu. Funguje to i naopak. Právě tyto souvislosti Ludmila Mojžíšová pozorně vysledovala a popsala. 

V roce 1990 byla metoda Ludmily Mojžíšové uznána ministerstvem zdravotnictví jako oficiální léčebná metoda funkční ženské neplodnosti. Její úspěšnost je 33%. Lze ji rovněž použít jako podpůrnou terapii k umělému oplodnění a v rámci přípravy na otěhotnění vůbec, neboť má spoustu blahodárných účinků. Doporučuje se také v případě, kdy žena opakovaně potrácí a nedaří se jí plod donosit. Kromě podpory početí má metoda Ludmily Mojžíšové široké využití u řady dalších potíží.

 

Kdy může metoda Ludmily Mojžíšové pomoci: 

 

 • funkční ženská neplodnost (sterilita)
 • neschopnost donosit plod (infertilita)
 • podpora přirozeného početí a příprava na těhotenství
 • podpora umělého oplodnění
 • bolestivá či nepravidelná menstruace
 • chybějící menstruace
 • obnova ovulace
 • hormonální nedostatečnost pohlavních orgánů
 • bolesti při endometrióze
 • bolesti pánve a kostrče
 • bolesti zad
 • bolesti krční páteře
 • bolesti hlavy
 • blokády žeber
 • pocit nepohodlí a bolesti při pohlavním styku
 • neschopnost dosáhnout orgasmu 
 • urologické potíže ve smyslu inkontinence či retence moči
 • opakované záněty močového měchýře
 • zácpy
 • příprava na porod (v 38. týdnu těhotenství)
 • nezdravý spermiogram

 

Jak léčba metodou Ludmily Mojžíšové probíhá?

 

Často se setkávám s mylnou představou, že metoda Ludmily Mojžíšové je pouze sestava cviků k usnadnění otěhotnění. Není tomu tak. Metoda Ludmily Mojžíšové stojí ve skutečnosti na dvou pilířích. Prvním pilířem je fyzioterapie a druhým každodenní domácí cvičení.

 

Pilíř 1 - fyzioterapie

Po důkladném vyšetření a konzultaci dochází pacientka 1x za měsíc (co nejdříve po skončení menstruace) na fyzioterapii, kde jednoduchými rehabilitačními technikami uvolňujeme kloubní blokády a harmonizujeme napětí svalů celého těla. Zaměřujeme se především na oblast pánve, páteře včetně kostrče a žeber. Učíme se vhodnějším pohybovým návykům a držení těla. Nedílnou součástí metody Ludmily Mojžíšové je ošetření svalového dna pánevního a kostrče přes konečník. Právě na kostrč, která je volným zakončením páteře, se část těchto svalů upíná. Stažené svaly ji tak mohou "přetáhnout" z optimálního postavení, což může vést k různým potížím a bolestem. 


Pilíř 2 - domácí cvičení

K tomu, aby byla léčba úspěšná, je důležitá spolupráce pacientky, která si denně cvičí na míru ušitou sestavu jednoduchých cviků. Ty se zaměřují na harmonizaci napětí svalů pánevního dna, zlepšení pohyblivosti páteře a pánve, uvolnění křížokyčelních kloubů (SI) a posílení, popřípadě protažení svalů, které ovlivňují vzájemnou polohu páteře, pánve a kostrče. V době Ludmily Mojžíšové se kladl důraz na přesné dodržování postupů a ke každé pacientce se přistupovalo stejně. Já mám ovšem pocit, že dnešní sedavá doba si často žádá individuální přístup a v tomto duchu uvažuji i o cvičení. Ráda obohacuji základní cvičební sestavu Ludmily Mojžíšové o další prvky z oblasti jógy, dynamické neuromuskulární stabilizace nebo spirální dynamiky. Věnujeme se také rozvíjení bráničního dechu, který podporuje lepší prokrvení vnitřních orgánů.

Léčba metodou Ludmily Mojžíšové probíhá většinou alespoň po dobu půl roku. Čím je žena starší, tím delší dobu potřebuje k tomu, aby byla léčba úspěšná. 

 

Jak probíhá ošetření svalového dna pánevního a kostrče?

 

Často se setkávám s tím, že z mobilizace kostrče mají lidé strach, protože se provádí přes konečník. Ošetření kostrče je jemné, provádí se po nahřátí křížové oblasti, které svaly pánevního dna na proceduru krásně připraví. Fyzioterapeutka zasune pomocí gelu jeden prst do povrchové části konečníku, kde záhy nahmatá kostrč, kterou zlehka zmobilizuje. Poté pokračuje ošetřením stažených svalů, které protáhne a šetrně promasíruje. Jedná se o nejefektivnější a nejrychlejší způsob, jak tyto svaly uvolnit. Pacientka je po celou dobu pohodlně vkleče na kraji lehátka. Po celou dobu ošetřování pánevního dna může pacientka s terapeutkou komunikovat, pokud se tedy objeví jakékoliv nepohodlí či nepříjemné pocity, je možné je okamžitě vyřešit. Procedura se také dá na požádání pacientky kdykoliv přerušit či ukončit. Obava, že během ošetření "něco uteče" je zbytečná, protože výstup z konečníku je již obsazený prstem fyzioterapeutky. Často dostávám otázku, zde je zapotřebí se na ošetření pánevního dna přes konečník nějak připravit. Odpověď zní ne, není nutná žádná speciální příprava. Je zbytečné se procedury bát, nikdy se neděje nic, s čím byste nesouhlasili. Jakožto fyzioterapeutka naopak velmi ocením, když mi v průběhu terapie řeknete, jak se cítíte, případně, co byste potřebovali jinak. Ošetření pánevního dna a kostrče trvá kolem 10 minut a bývá obecně dobře snášeno. Když se procedura provádí poprvé nebo po dlouhé době, doporučuje se 4 hodiny nesedět. Leh, stoj i chůze jsou možné. V den ošetření je vhodné dodržovat dostatečný pitný režim (alespoň 2 litry tekutin). Dále se doporučuje neplánovat si po ošetření žádnou větší fyzickou námahu, naopak odpočívat a být spíše v relaxačním režimu. 

 

Můj osobní přístup a doporučení

 

Uvědomuji si, jak je tělo úzce propojené s psychikou, a proto považuji za nutné přistupovat k našemu zdraví komplexně a uvažovat o něm v širších souvislostech. Metodu Ludmily Mojžíšové tedy doplňuji o další aspekty. Své pacientky vedu krůček po krůčku k úpravě celkového životního stylu, k péči o sebe i svou duši, k vnímání naší ženské podstaty a cykličnosti a tím k celkovému uvolnění, které je pro nás ženy v dnešní době tolik důležité. 

 

Důrazně doporučuji ženám, které mají potíže s otěhotněním, aby začaly nejdříve s touto tělu zcela přirozenou a komplexní léčbou neplodnosti, než podstoupí invazivnější řešení.

 

Metodu Ludmily Mojžíšové vnímám rovněž jako velmi důležitý doplněk při přípravě na umělé oplodnění. Jedná se totiž o ne zcela přirozenou cestu k miminku, která je pro ženské tělo dosti zatěžující. My mu tímto způsobem můžeme pomoci se připravit a zvýšit tak šanci, že se „to povede“. Stejně tak dobré je připravit tělo i na celé těhotenství a porod, zejména, pokud vnímáme, že si o to samo nějakou formou říká a občas nás někde pobolívá.

 

Proč je pánevní dno tak důležité?

 

Pánevní dno představuje takovou "svalovou trampolínu", která je natažena úplně dole v pánvi. Tato poměrně malá svalová skupina má pro naše tělo ohromný význam. Svaly pánevního dna jsou velmi důležité při dýchání, podporují páteř, tvoří základnu našemu trupu a pomáhají ho stabilizovat. Umožňují nám tak volně hýbat končetinami. Možná to není zřejmé na první pohled, ale abychom mohli pohnout paží, potřebujeme zapojit bránici i další svaly uvnitř břicha. K tomu je zase zapotřebí aktivita pánevního dna, které spolu s pánví podporuje nastavení celé páteře. Je tedy zřejmé, že pokud pánevní dno nepracuje optimálně, nelze ani paží hýbat optimálně. A najednou nás trápí přetížené trapézy, bolesti hlavy nebo napětí v oblasti ramen.

Protože na pánevním dnu "leží" pohlavní orgány, ovlivňuje jeho zdravé fungování i zdraví těchto orgánů. V těhotenství dělají svaly pánevního dna podporu děloze. Na jejich stavu a kondici záleží intenzita sexuálních prožitků, schopnost vyprazdňování moče a stolice, ale i vypuzení miminka při porodu. Svaly pánevního dna jsou navíc známé jako "stresové svaly". Vlivem zvýšeného psychického napětí se mohou reflexně stahovat. Určitě znáte rčení: "Měl jsem takový strach, že se mi stáhly půlky". Jakmile nejsou svaly pánevního dna v dobré kondici, mohou se problémy řetězit dál a vzniká svalová nerovnováha. Část svalů pánevního dna se ocitá ve vyšším napětí, jiná část je oslabena. První část přetahuje druhou a tím se mění nastavení celé pánve. Potíže se pak mohou řetězit dál do celého těla. Nevýhodou je, že se na svaly pánevního dna nemůžeme podívat a zkontrolovat, jestli se správně zapojují. Mnohé ženy o svém pánevním dnu dokonce roky neví. Netuší, kde se nachází, jak pracuje, a jestli vůbec pracuje. Zkrátka ho vůbec nevnímají.
 

Jak postupovat v případě problémů s početím?

 

Pokud se páru po roce nechráněného pravidelného pohlavního styku nepodaří otěhotnět, doporučuje se nejdříve začít zhodnocením kvality spermií partnera. Toto vyšetření je, na rozdíl od vyšetření partnerky, neinvazivní. Když je spermiogram v normě, je dalším krokem gynekologické a interní vyšetření partnerky. V případě, že gynekolog nenachází důvody neplodnosti (záněty, srůsty, neprůchodnost vejcovodů a podobně), je vhodné zahájit léčebný postup metodou Ludmily Mojžíšové. Fyzioterapie zlepší prokrvení, nervové zásobení a funkci pohlavních orgánů, což pomáhá zvýšit šanci spontánního otěhotnění i úspěšnost případné asistované reprodukce. 

 

Je metoda Ludmily Mojžíšové vhodná i pro muže?

 

Terapeutické postupy Ludmily Mojžíšové mohou pomoci také mužům ke zlepšení kvality spermiogramu. V dnešní době má až polovina mužů hodnoty spermiogramu pod hranicí normy, a to je důvod neplodnosti některých párů. Navíc je potřeba říci, že tato „norma“ se neustále snižuje, protože plodnost našich mužů klesá. Vinu na tom nese zejména nedostatek pohybu, kouření, alkohol, přítomnost hormonálních disruptorů v našem životním prostředí, nekvalitní spánek a stres. 

 

Kdo byla Ludmila Mojžíšová?

 

Ludmila Mojžíšová byla významná česká terapeutka, kterou proslavilo její umění léčit ženskou neplodnost. Zabývala se odstraňováním funkčních poruch pohybového aparátu a vyvinula pro to vlastní metodu. Tu zpočátku využívala především u vrcholových sportovců, které jako fyzioterapeutka doprovázela dokonce i na olympiády. Posléze si všimla, že se řadě jejích pacientek podařilo otěhotnět, i když se do té doby neúspěšně léčily pro neplodnost. Společně s gynekologem prof. MUDr. Evženem Čechem pak tento poznatek dále rozvíjela a pomohla tak stovkám žen k vytouženému dítěti. 

„Dostanete devět cviků. Budete cvičit, abyste si zpevnily půlky. Za měsíc se přijdete ukázat a budete je mít každá jako mandle. Já vás to cvičení teď tady naučím a pak už se doma musíte snažit samy. Děti chcete vy, takže si pamatujte, že každá jste svého štěstí strůjce,“ říkávala budoucím maminkám ve své ordinaci Mojžíšová.

„Když budete poctivě cvičit, mohu vám slíbit jednak renesanci při styku, nebolavou menstruaci a po čase snad i těhotenství. A kdyby nic jiného, tak aspoň zpevněnou figuru a návrat sebevědomí, což pro ženskou taky není k zahození,“ dodávala. 

 

Moje cesta k metodě Ludmily Mojžíšové


S metodou Ludmily Mojžíšové jsem na vlastní kůži poprvé setkala při studiu fyzioterapie, kdy mě naše vyučující speciálních metodik požádala, zda bych jí mohla dělat při ošetření model. Přestože mě tehdy netrápil žádný konkrétní problém v pohybovém aparátu, měla jsem po jejím ošetření pocit, jako bych se vznášela. Cítila jsem lehkost a hluboké uvolnění ve svém těle i uvnitř sama sebe. Byla to láska na první pohled, zasáhla mě jako blesk z čistého nebe. Záhy jsem se začala metodu Ludmily Mojžíšové učit u své učitelky Hanky Volejníkové, které denně v duchu děkuji za její precizní vedení a nezměrnou ochotu předávat své cenné zkušenosti dál. Studium metody mě zcela pohltilo, žasla jsem nad tím, jak komplexně paní Mojžíšová k léčení přistupovala, a přitom si i dokázala zachovat svůj selský rozum. V té době jsem se již hodně věnovala józe a metoda Ludmily Mojžíšové mi do celé mozaiky krásně zapadla. Dnes je mou specializací a já cítím hluboký vděk a pokoru. Ještě stále mě nepřestává fascinovat, jak lze relativně snadnou cestou odstranit dlouhodobé bolestivé potíže nebo podpořit přirozený vznik nového života. 


 


Autorka článku:

Mgr. Tereza Straková

Fyziobalance

Objednat se na terapii ZDE

 

Aktuality

15. 4. 2024

Pokud jste spokojeni s námi a s naší terapií, budeme moc rády za vaše hodnocení. Jako poděkování za Váš čas, budete mít 15 % SLEVU na další fyzioterapii nebo masáž.

26. 2. 2024

Možnost pronájmu tělocvičny a ordinace na víkendy. Nebo možnost práce pro fyzioterapeuta/ maséra o víkendu. Pro bližší informace nás kontaktujte na info@fbbrno.cz.

20. 11. 2023

DÁRKOVÉ POUKAZY v prodeji on-line nebo v ordinaci. Udělejte svým blízkým radost :).

Objednávejte ZDE.

 

21. 9. 2023

SKUPINOVÉ CVIČENÍ

Aktuální rozvrh skupinových lekcí najdete přímo v rezervačním systému odkaz zde  https://fbbrno.cz/cviceni/rozvrh/. Těšíme se :) 

13. 6. 2023

Milí klienti, máme nový článek na blogu o Metodě Ludmily Mojžíšové. Doporučujeme přečíst i těm, kteří zrovna nechtějí otěhotnět ;). Metoda skvěle funguje i pokud Vás bolí záda ;).Ke článku tudy https://www.fbbrno.cz/clanky/metodou-ludmily-mojzisove-nejen-k-vytouzenemu-miminku/

3. 9. 2022

Skupinové cvičení od září ZDRAVÁ ZÁDA - PONDĚLKY, STŘEDY a ČTVRTKY večer,  CVIČENÍ PRO TĚHOTNÉ - PÁTKY 17:00 Více zde https://fyzio-balance.reservio.com/skupinove-lekce-fb. Těšíme se na Vás ;)